Με μέση πληρότητα της τάξης του 72,3% έκλεισε το πρώτο πεντάμηνο του 2024, έναντι 68.9% του 2023 για τα ξενοδοχεία της Αθήνας. Η θετική μεταβολή που καταγράφηκε σε επίπεδο πενταμήνου είναι της τάξης του 4,8% έναντι του 2023, ο δε Μάϊος ναι μεν σημείωσε καλύτερη πληρότητα έναντι των μηνών που προηγήθηκαν (86,2%) ωστόσο, η πληρότητα αυτή παρουσιάζει μείωση έναντι της
Νέα
All
e-Magazino
Απολογισμοί
Νέα Ξενοδοχείων
Νεα της Ενωσης
Το πλήρες ανακαινισμένο Vertigo Pool & Sunset bar στο rooftop του ξενοδοχείου St.George Lycabettus άνοιξε τις πόρτες του για το καλοκαίρι, έτοιμο να σας υποδεχτεί στο αγαπημένο ξενοδοχείο της πόλης που γιορτάζει φέτος τα 50 χρόνια λειτουργίας του! Στο ευρύχωρο rooftop του Vertigo που προσφέρει μοναδική θέα της Ακρόπολης και του καταπράσινου Λυκαβηττού θα χαλαρώστε,
ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΠΑΤΑΛΗΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ στα ξενοδοχεία Η Ένωση Ξενοδόχων Αθηνών Αττικής και Αργοσαρωνικού (ΕΞΑΑΑ), η Οργάνωση ΜΠΟΡΟΥΜΕ και η TÜV AUSTRIA Hellas συνδιοργάνωσαν στις 27.05.2024 (διαδικτυακή) εκδήλωση ενημέρωσης για το μείζον θέμα της Μείωσης Σπατάλης Τροφίμων στα ξενοδοχεία. Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Κοινωνικής Ευθύνης της ΈνωσηςΞενοδόχων Αθηνών Αττικής και Αργοσαρωνικού,
Με μέση πληρότητα της τάξης του 68.7% έκλεισε το πρώτο τετράμηνο του 2024, έναντι 63.9% του 2023 για τα ξενοδοχεία της Αθήνας. Η μέση πληρότητα των ξενοδοχείων στο 4μηνο δεν καταγράφεται ως ιδιαίτερα εντυπωσιακή, ούτε ως η αναμενόμενη για τα ξενοδοχεία της πρωτεύουσας, από την στιγμή που ο προορισμός όπως όλοι αναγνωρίζουμε βρίσκεται στην πρώτη
(Πορεία Α’ τριμήνου 2024) (Ιανουαρίου -Μαρτίου) Με μέση πληρότητα της τάξης του 63,5% έκλεισε το πρώτο τρίμηνο του 2024 για τα ξενοδοχεία της Αθήνας – δηλαδή κατά 5,9% θετικότερη απ’ αυτήν της αντίστοιχης περιόδου του 2023. Την ίδια στιγμή, η Μέση Τιμή Δωματίου (ADR) Α΄ Τριμήνου 2024 διατηρήθηκε περίπου σε ίδια επίπεδα με πέρυσι, σημειώνοντας
Η προσχώρηση της Ένωσης Ξενοδόχων Αθηνών – Αττικής και Αργοσαρωνικού στην εθελοντική συμφωνία συνεργασίας «Συμμαχία για τη Μείωση της Σπατάλης Τροφίμων» την Πέμπτη 18.04.2024 έχει μια ιδιαίτερη σημειολογική αξία για την ξενοδοχειακή οικογένεια. Η Ένωση ξενοδόχων τηςΑθήνας, η οποία μέσα από την στενή συνεργασία της με το ‘Μπορούμε’, υπερασπίζεται έμπρακτα από το 2012 το μήνυμα